Badanie opinii pacjentów SOR

Data przeprowadzenia: 2019.10.17
Próba badawcza: Ogólnopolska, N = 500
Opis
Spis treści

Co czwarty pacjent wymagający natychmiastowej pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) czeka na nią ponad godzinę, a średni czas oczekiwania wynosi 2 godziny i 43 minuty. Mimo to, trzech na pięciu pacjentów pozytywnie ocenia jakość udzielonej pomocy medycznej. Warunki oczekiwania na SOR pozostawiają wiele do życzenia – brakuje nawet podstawowych udogodnień, takich jak toalety czy woda do picia.


Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania opinii pacjentów Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.


W badaniu „SOR w opinii pacjentów” uczestniczyli pacjenci, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy uzyskali pomoc na SOR. Badanie nie obejmowało pacjentów, którzy otrzymali pomoc w szpitalnej izbie przyjęć lub nocnej pomocy lekarskiej.


Według Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce działa obecnie 237 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Na SOR można zgłosić się samodzielnie, bez skierowania od lekarza, w przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia, takich jak wypadki, urazy, czy nagłe zachorowania.


Od lipca 2019 roku na SOR wdrażana jest procedura kwalifikacji medycznej, zwana triażem. Respondenci, którzy przeszli tę procedurę, odpowiadali na pytania w formie ankiety internetowej.

 

Raport PDF - Badanie Opinii Pacjentów SOR