Co wiemy o grypie?

Data przeprowadzenia: 2017.12.02 | PrĂłba badawcza: OgĂłlnopolska, N = 1000

Opis
Spis treƛci

 

 

35,2%
35,2% Polaków utoĆŒsamia grypę z przeziębieniem.
Na wynik ten prawdopodobnie przekƂada się fakt, iĆŒ zarówno grypa, jak i przeziębienie charakteryzują się podobnymi objawami.
 

Co uwaĆŒamy za objawy grypy?
AĆŒ ¾ ankietowanych wskazaƂo, ĆŒe to gorączka jest objawem choroby. Ból mięƛni utoĆŒsamiany jest z początkiem grypy przez 57,6% przebadanych Polaków, a katar – 44,8%. Inne, charakterystyczne objawy takie jak kaszel mokry czy suchy zostaƂy wskazane odpowiednio przez 16,1% oraz 16,0% respondentów, a ból gardƂa – przez 10,5% badanych.

Jakie znamy metody leczenia grypy?
Zdecydowana większoƛć Polaków wykazuje znajomoƛć metod naturalnych stosowanych przy leczeniu grypy, takie jak jedzenie czosnku czy miodu. Z drugiej strony, duĆŒy odsetek ankietowanych ma ƛwiadomoƛć kuracji ƛrodkami leczniczymi, czy to tych przepisanych przez lekarza (65,1%), czy teĆŒ lekach kupionych bez recepty (54,5%).

A jakie stosujemy metody?
AĆŒ 83,6% Polaków walczy z grypą oraz jej objawami za pomocą leków. Ponad poƂowa tej grupy zaufaƂa opinii lekarza i to z jego polecenia kupiƂa potrzebne lekarstwa (56,6%; N: 836). 12,8% respondentów decyzję wobec zakupu leku podjęƂo po konsultacji z farmaceutą, z kolei co dziesiąty polegaƂ na opinii znajomego bądĆș kogoƛ z rodziny. 20,6% ankietowanych samodzielnie wybiera preparaty, nie konsultując z nikim swojej decyzji.