Substytucja leków wydawanych na receptę

Data przeprowadzenia: 2016.05.05 | Próba badawcza: Ogólnopolska, N = 523

Opis
Spis treści

 

 

 

 

65% Sprzedawanych leków to zamienniki.

Na decyzje o zakupie zamiennika leku wpływa z pewnością jego cena w stosunku do leków oryginalnych, która jest zdecydowanie niższa. Różnica cen między lekami oryginalnymi a substytucyjnymi wynika ze zróżnicowanych procedur rejestracji, które w przypadku zamienników są znacznie bardziej uproszczone.

 

 

 

 

 

 

Na co zwracamy uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie leku?

Zgodnie z wynikami badań, przy wyborze leku najczęściej sugerujemy się rekomendacją leku przez lekarza – 49,1% respondentów. Prawie co trzeci z kupujących zwraca szczególną uwagę na cenę – 27,7% badanych. Konsumenci sugerują się także rekomendacją farmaceuty w aptece. Odsetek wskazań w tym przypadku był nieco niższy – 18,0%. 

 

 

 

Znajomośc tematyki zamienników leków

 

Najwięcej badanych przyznawało, że w trakcie wizyt nigdy nie zostali poinformowani przez lekarza o opcji nabycia tańszych zamienników lekarstw przeprisywanych po raz pierwszy na receptę o dokładnie takim samym składzie i działaniu. Jedynie 3.9% respondentów potwierdziło, że ich lekarz w każdym przypadku przekazał tego typu informację.

 

Badanie pokazuje również, że i my sami rzadko pytamy o możliwość kupienia tańszych odpowiedników lekarstw. Tylko co trzeci badany podał informację, że często lub zawsze pyta farmaceutę z własnej inicjatywy o możliwość zakupu leku substytucyjnego (zawsze – 12,2%, często – 18,7%). Niemal połowa respondentów - czyli największa wyłaniająca się grupa - nigdy nie pyta farmaceuty o możliwość zakupu zamienników – 45,7%.

 

Niemal 18% badanych uważa, że bezpieczeństwo oraz skuteczność zamienników względem leków oryginalnych jest niższa.

 
 

Spis treści


Zamienniki i inne odpowiedniki leków i suplementów diety – badania opinii klientów aptek    1
Częstość zakupu leków i suplementów diety w aptece    2
Czynniki decydujące o wyborze leków    3
Dokonywanie zamiany leków i suplementów diety przez lekarza oraz informowanie pacjentów o możliwości nabycia tańszych produktów    4
Apteki lokalne i apteki sieciowe jako miejsca dokonywania zakupu leków i suplementów diety    5
Oferowanie zamienników i innych odpowiedników leków w aptekach    6
Chęć zakupu tańszych produktów w aptece oraz reakcje farmaceuty    9
Źródła wiedzy o zamiennikach leków    10
Skuteczność i bezpieczeństwo zamienników leków – opinie klientów    11