Jak zacząć pracę w badaniach klinicznych?

 

Praca w badaniach klinicznych, cechuje się bardzo rozległą tematyką oraz niesie za sobą ścieżkę pełną wyzwań. Jest to praca, w której nie ma miejsca na nudę, ale jak ją tak naprawdę zacząć? Większość osób zaczyna swoją ścieżkę zawodową od staży na studiach – jest to najczęstsza droga, jednak nie jedyna. Warto sprawdzić czy ta praca byłaby dla nas odpowiednia oraz od jakiego stanowiska zacząć.

 

Czy wykształcenie jest konieczne aby zacząć pracę w badaniach klinicznych?

Większość ludzi pracujących w branży związanymi z badaniami klinicznymi, to osoby z wyższym wykształceniem. Przeważnie są to absolwenci kierunków medycznych, farmacji, biologii, biotechnologii czy weterynarii. Jednak nie są to jedyne kierunki, które rekrutrzy biorą pod uwagę podczas poszukiwania pracowników.

Często osoby, które zainteresowane są pracą w badaniach klinicznych decydują się na studia podyplomowe na kierunkach stricte powiązanych z nimi. Studia te trwają rok, a na nich studenci są w stanie zobaczyć ogólny obraz jak może wyglądać ich przyszła praca oraz stwierdzić czy jest to dziedzina nauki, która jest dla nich odpowiednia i w którą uważają, że warto iść dalej.

Firmy często oczekują również doświadczenia, nawet od kandydatów zgłaszających się na „najniższe” stanowiska. Studiując, zdobycie imponującego doświadczenia zawodowego może sprawiać trudność, dlatego warto angażować się w liczne koła naukowe, starać się dostać na praktyki bądź staże w renomowanych firmach około medycznych i czerpać wiedzę z wszystkich możliwych źródeł.

 

Skąd warto czerpać wiedzę?

  • Standardowo, na studiach. Wszelaka wiedza pozyskana na około medycznych kierunkach - zawsze może okazać się przydatna. Badania często prowadzone są na bardzo rozległe tematy, do których przydaje się wiedza z różnych zakresów.
  • Kursy, webinary, szkolenia czy konferencje związane z tematyką badań klinicznych. Często możemy na nich spotkać wybitnych naukowców bądź specjalistów, którzy wiedzą dzielą się z pasją. Udzielają oni odpowiedzi na nurtujące pytania uczestników. Są to miejsca, w których możemy zdobyć kompleksową wiedzę od praktyków, dla których praca w badaniach klinicznych to chleb powszedni.
  • Internet, również jest do tego bardzo dobrym narzędziem, warto jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł, oferujących rzetelną wiedzę. Bardzo duża część materiałów, oferowana jest również przez zagraniczne strony internetowe, gdzie artykuły napisane są w języku angielskim, dlatego dobra znajomość tego języka może okazać się kluczowa.

 

Jakie umiejętności są cenione w badaniach klinicznych?

  • Umiejętność analitycznego myślenia
  • Komunikatywność
  • Dobra organizacja pracy
  • Zdolności negocjacyjne
  • Szybka adaptacja i chęć pracy w grupie
  • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego

 

Przed rozpoczęciem pracy w badaniach klinicznych warto zapoznać się z tematyką firmy do której chcemy aplikować. Jednym z takich miejsc, jest firma BioStat®, która zatrudnia w chwili obecnej już ponad 100 osób. Firma oferuje pracę na różnych stanowiskach - wielu specjalistów może znaleźć zatrudnienie. BioStat® zaprasza do swojego zespołu również studentów i absolwentów na praktyki oraz staże. Stanowi to dla nich doskonała szansa do zdobycia doświadczenia, które będą później mogli wykorzystać w swojej przyszłej karierze. Do szczegółowego zapoznania się z działalnością firmy zobacz: Praca Badania Kliniczne.

Warto próbować swoich sił, startować od stażów czy stanowisk juniorskich . Czerpać wiedzę ze wszystkich możliwych źródeł. Dopiero po zaczęciu pracy w badaniach klinicznych, będziemy mogli stwierdzić czy jest to miejsce dla nas, dlatego nie próbując, nie doświadczymy tego na własnej skórze.

Biostatystyka konferencja badania kliniczne ecrf centrum badawczo rozwojowe Clinical data management system BioStat oprogramowanie dla fizjoterapeuty badania statystyczne badania obserwacyjne halodoctor.pl porada lekarska online współpraca z Celon Pharma program do gabinetu statystyka rejestracja online egis znanylekarz.pl Medfile badania online badania rynku big data badania kliniczne ankieta elektroniczna CRO edm Chiesi gastroenterologia program dla fizjoterapeutów elektroniczny CRF elektroniczna dokumentacja medyczna

Kontakt

(+48) 22 12 28 025
(+48) 668 300 664

Adres

Siedziba
Biostat Ewa Tkocz-Piszczek
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Adres

Biuro
Aleje Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa